Stadion Emirates

Emirates Stadium je fotbalový stadion na severu Londýna. Je domácím stadionem oddílu Arsenal FC. Byl otevřen v červenci 2006, jeho kapacita je 60 335 diváků (všechna místa k sezení). [1] Původně byl neoficiálně označován jako Ashburton Grove (podle ulice, ve které stojí), poté však letecká společnost Emirates koupila práva na pojmenování. Pro účely zápasů mimo anglickou ligu a poháry je za název stadionu používán termín „Arsenal Stadium“ z toho důvodu, že společnost Fly Emirates nemá podepsanou reklamní smlouvu s UEFA.
Emirates Stadium nahradil starší Highbury s kapacitou 38 419 diváků. Plán na výstavbu nového stadionu klub ohlásil v listopadu 1999 s plánovaným dokončením v srpnu 2003; výstavba se však zpozdila. Může se však pyšnit jedním z nejlepších trávníků na stadionech po celém světě.

První zápasy na stadionu

Pro získání licence se na stadionu musely konat tři události s omezeným počtem diváků. 18. července se zde konal den otevřených dveří pro akcionáře, 20. července otevřený trénink, na který bylo pozváno 20 000 členů fanklubu, a konečně 22. července zde proběhl první zápas – rozlučkové utkání Dennise Bergkampa, ve kterém proti Arsenalu hrál Bergkampův původní klub, AFC Ajax. Na utkání bylo 54 000 diváků, Arsenal zvítězil 2:1, přičemž první gól na stadionu vstřelil hráč Ajaxu, Klaas Jan Huntelaar (ve druhém poločase vstřelil první gól Arsenalu na novém hřišti Thierry Henry).
Prvním soutěžním utkáním zde byl 19. srpna ligový zápas Arsenalu proti mužstvu Aston Villa FC, který sledovalo 60 023 diváků (zápas skončil remízou 1:1).
Prvním mezinárodním utkáním na stadionu byl přátelský zápas mezi Argentinou a Brazílií, který se uskutečnil 3. září 2006 (a skončil 3:0 pro Brazílii).
Oficiálně však byl stadion otevřen na slavnosti 26. října 2006, za účasti prince Philipa, vévody z Edinburghu.

Zdroj http://cs.wikipedia.org/wiki/Emirates_Stadium v souladu s licencí http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs