Stadion Juventus Turín

Juventus Stadium je fotbalový stadion ležící v italském Turíně. Byl otevřen v roce 2011. Má kapacitu pro 41 000 diváků a své domácí zápasy zde hraje prvoligový Juventus FC. Když bylo oznámeno, že Stadio Delle Alpi bude zbořen a nahrazen novým stadionem, stal jeden z prvních prvních velkým stadionem v Itálli vlastněným klubem, který na něm hraje. Tribuny se nachází pouze 7,5 m od hrací plochy. To je největší rozdíl oproti Delle Alpi.[2] Vzdálenost mezi poslední řadou na tribuně a trávníkem činí 49 m.[2]
První zápas se zde odehrál 8. září 2011. Jednalo se o přátelský duel mezi nejstarším fotbalovým klubem na světě, Notts County, a Juventusem. Zápas skončil výsledkem 1-1. První soutěžní zápas zde odehrál Juventus s Parmou. V 17. minutě vstřelil Stephan Lichtsteiner první branku na tomto stadionu.[3] 20. března 2012 UEFA potvrdila, že Juventus stadium bude hostit finále Evropské ligy 2013/2014.[4]
Předchozí domácí stánek Juventusu, Stadio delle Alpi, byl postaven pro Mistrovství světa 1990.[5] Dokončen byl téhož roku. Přesun klubu z bývalého domácího stadionu, Stadia Olimpica, na Stadio Delle Alpi byl kontroverzní.[5] Delle Alpi byl postaven za vysoké náklady, byl relativně méně dostupný a byl zde špatný výhled publika kvůli atletické dráze.[5] Navzdory skutečnosti, že Juventus byl nejvíce podporovaný tým v Itálii (nejvyšší televizní sledovanost, největší návštěvy na venkovní zápasy), byla návštěvnost Stadio Delle Alpi tristní.[5] Průměrná návštěvnost činila třetinu z celkové kapacity 67 000 míst.[5] Klub koupil stadion od místního zastupitelstva v roce 2003. Tímto krokem potěšil své věrné fanoušky.[6]
Juventus nepopulární stadion opustil v roce 2006. Poté začal plánoval výstavbu více důvěrnějšího stánku s lepší atmosférou.[7][5] Během tohoto období hráli své domácí zápasy na nově zrenovovaném Stadiu Olimpico. Olympijský stadion nebyl oblíbený zejména kvůli své nízké kapacitě.[7]
V listopadu roku 2008 klub odhalil plány na výstavbu nového stadionu, jenž bude schopen pojmout 41 000 sedících diváků a bude stát na místě tehdejšího Stadia Delle Alpi.[7] Nový stadion byl vystavěn za 100 milionů € a obsahoval moderní zařízení jako například luxusní boxy.[8][7] Dokončení Juventus stadium udělal z Juventusu jediný klub Serie A, který si kdy postavil a posléze vlastnil svůj stadion.[7] Později prezident klubu, Giovanni Cobolli Gigli, popsal nový stánek jako „zdroj velké hrdosti“.[7] Otevírací ceremoniál se odehrál 8. září 2011.[9] Při této události se Juventus utkal v historické exibici s Notts County. Zápas skončil výsledkem 1-1, když za domácí skóroval Luca Toni a v druhém poločase vyrovnali hosté zásluhou Lee Hughese.[10] Tyto celky proti sobě odehrály ještě jednu exibici v roce 2012, kdy Notts County pozvali na Meadow Lane Juventus při příležitosti oslavy 150 let od založení klubu.[11]
Nejvyšší návštěva stadionu činila 40 944 diváků 13. dubna 2012 v zápase proti Atalantě.[12] Juventus vyhrál 3-1.