Tottenham Hotspur FC základní fakta

Tottenham Hotspur Football Club je anglický fotbalový klub z Tottenhamu v severním Londýně. Jejich domovským stánkem je White Hart Lane. Klub během své historie získal dvakrát anglický titul, osmkrát FA Cup, čtyřikrát ligový pohár nebo dvakrát Pohár UEFA.

Počátky klubu
Klub byl založen roku 1882 ještě pod názvem Hotspur FC. Přízvisko Hotspur pochází ze Shakespearovy hry Jindřich IV., kde postavě Henryho Percyho bylo přezdíváno Hotspur. Postupem času Tottenham postupně vystřídal 2 stadióny, než se přesunul na současný White Hart Lane. První sezónu ve Football League (založené v roce 1890) odehrál Tottenham v letech 1908/09. Tehdy skončil v Second Division na druhém místě s bodovým odstupem na Bolton a slavil okamžitý postup do nejprestižnější ligové soutěže v zemi.
[editovat]Počátek rivality s Arsenalem
Zde působil až do poslední sezóny před světovou válkou, to obsadil poslední příčku a měl sestoupit. Naději klubu vrátil fakt, že se liga měla rozšiřovat z 20 na 22 mužstev. Do první ligy bez debat postoupil mužstva, která si to vybojovala, tedy Derby a Preston. V první lize byla další dvě volná místa. Prezident Arsenalu ovšem tvrdě protestoval proti tomu, aby volná místa zabraly městští rivalové 19. Chelsea a 20. Tottenham. Nakonec si po hádkách vybojovala 21. místo Chelsea. O 22. účastníkovi se ale vedení soutěže nebylo schopné dohodnout, a tak se o něm mělo rozhodnout v hlasování. Kandidáty byla mužstva: Chelsea, Tottenham, Barnsley (3. v druhé lize), Wolverhampton (4. v druhé lize) a z dalších čtyř pozic Arsenal, Nottingham, Birmingham a Hull. Hlasování ovládl jednoznačně Arsenal. Ten získal 18 hlasů a Tottenham pouhých 8. V západním Londýně se začalo slavit. Zde se objevují první kořeny rivality těchto celků.
[editovat]Střídavě oblačno v meziválečném období
Pobyt v Division Two trval pouze jeden rok. Po návratu uhájil skvělými výkony šestém místo. Kromě tohoto úspěchu mohli fanoušci oslavovat i zisk FA Cupu. To si na Stamford Bridge poradili s Wolverhamptonem 1:0 díky brance Jimmyho Dimmocka. V následující sezóně dokázali pozici ještě vylepšit, když skončili na 2. místě 6 bodů za Liverpoolem. Poté však čekal Tottenham ústup ze slávy. Posunul se do středu tabulky a umisťoval se v druhé desítce až v sezóně 1927/28 celek nedosáhl výše než na 21. místo a sestoupil do 2. divize. Tam si tentokráte pobyl delší dobu. V roce 1931 nebyl postup daleko – unikl o 3 body a jednu příčku. Do 1. divize se tak dostal Tottenham až v roce 1933. To předvedl opět parádní návrat a skončil na 3. místě za Arsenalem a Huddersfieldem. Poslední místo z dalšího ročníku dalo na tento úspěch rychle zapomenout. V 2. divizi se klub pravidelně umisťoval sice nedaleko postupových pozic ale pořád pod nimi. Návrat do 1. divize mohl být oslavován až 4 roky po přestávce zaviněné 2. světovou válkou. Tottenham skončil první s devítibodovým odstupem před Sheffieldem Wednesday.
[editovat]Zlatá léta klubu
V 1. divizi opět navázal na fantistické návraty z předchozích let a vytáhl až na první příčku a získal titul. Následující sezónu uhájil druhou pozici a opět začal postupně klesat a klesat. Tentokráte to ovšem neskončilo sestupem, ale pouze 18. místem v roce 1956. Poté Tottenham šel opět nahoru. V roce 1957 oslavoval Tottenham 2. místo, o rok později 3. místo. Nevyrovnanost výkonů mužstvo potvrdilo 18. místem v dalším roce. Pak šel klub znovu vzhůru, 1960 – 2. místo a v roce 1961 Tottenham opět po 10 letech získal titul. Kromě toho mužstvo získalo i vítězství FA Cupu po finálovém skalpu Leicesteru. Další rok sice klub neobhájil ligový primát, ale získal opět FA Cup. Tentokráte ve finále před stotisícovou návštěvou ve Wembley přehráli Burnley 3:1. Klub patřil mezi nejlepší celky Anglie a v roce 1963 to potvrdil i v Evropě, když získal Pohár vítězů pohárů. V lize zařadil pevně do první poloviny, ve které se umístil pokaždé až do roku 1975. Největší úspěchy ale získaval v pohárových soutěžích. V roce 1967 získal v FA Cup, v letech 1971, 1973 ligový pohár a v roce 1972 dokonce Pohár UEFA. Kromě toho uhájil stříbrnou pozici roku 1974. Po roce 1975 skončil na 9. místě, pak ale až na posledním a sestoupil.
[editovat]Šedá 80. a 90. léta
Druhou divizi okamžitě vyhrál a vrátil se pro další pohárové úspěchy. V letech 1981 a 1982 slavil klub zisk FA Cupu a v roce 1984 Poháru UEFA. V roce 1987 se týmu ujal manažer a bývalý hráč klubu Terry Venables. Tým za 6 let dovedl téměř ke krachu, ale i k některým úspěchům jako 3. místo v lize v roce 1990 či zisk FA Cupu v roce 1991 díky gólu ve 4. minutě nastavení. V týmu tehdy již zářil známý anglický fotbalista Paul Gascoigne.
Klub byl zachráněn od krachu jen díky finanční injekci Alana Sugara, který vidělal na nástupu stolních počítačů na trh se svou firmou Armstrad. Tým patřil do roku 1998 do lepší poloviny Premier League, která nahradila 1. divizi. Na podzim roku 1998 byl Tottenham zralý na sestup, a tak přišel nový manažer. Tím byla dlouholetá opora a poté manažer úhlavního rivala Arsenalu George Graham. Ten vedl Arsenal před příchodem dnešního současného manažera Gunners Arsène Wengera. Graham Tottenham zachránil v Premier League a dotáhl ho k vítězství v FA Cupu. To obnášelo mimo jiné i kvalifikaci do Poháru UEFA. Na začátku zimy roku 2000 se podařilo po dlouhém vyjednávání investiční skupině ENIC odkoupit klub od Sugara, který nebyl u fanoušků příliš oblíbený. Hlavní postavou ENIC byl Daniel Levy dlouholetý fanoušek Tottenhamu, kterému se tak splnil sen.
Další trofej získali Spurs až v roce 2008. V semifinále ligového poháru klub konečně po devíti letech dokázal porazit Arsenal a to pořádným debaklem 5:1. Ve finále pak přehrál Chelsea po brankách Berbatova a Woodgatea 2:1.
[editovat]Současnost
Dnes vede klub již delší dobu manažer Harry Redknapp, který klub vytáhl ze srabu a boje o záchranu v roce 2008 po španělském trenérovi Juande Ramosovi. V uplynulé sezóně dokázal klub obhájit 5. místo, rok předtím 4. místo. Kromě toho uplynulé sezóně také postoupil mezi osm nejlepších celků Evropy v Lize mistrů. V současnosti tak platí za jednoho ze sedmi nejlepších celků Anglie.

Zdroj http://cs.wikipedia.org/wiki/Tottenham_Hotspur_FC v souladu http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.cs